WYCIECZKA KLAS V-VIII NA KASZUBY
Dodane przez jkonopacka dnia Maj 27 2019 09:28:59
W dniach 8 - 9 maja uczniowie klas V-VIII wyjechali na wycieczkę na Kaszuby. Wycieczka została zorganizowana we współpracy z Centrum Turystycznym TOM-WOJ. W programie wycieczki znalazł się Będomin, gdzie mieści się Muzeum Hymnu Narodowego – jedyne muzeum w Polsce w zabytkowym dworku należącym w przeszłości do rodziny Wybickich, to właśnie tu urodził się Józef Wybicki, autor „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie zwiedziliśmy Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, w którym czekało na nas mnóstwo ciekawych atrakcji, min. Dom Do Góry Nogami, najdłuższa deska świata, stół noblisty, dom Sybiraka. Ciekawe, zajmujące opowieści pani przewodnik przybliżyły nam burzliwą historię Kaszubów. Zetknęliśmy się po raz pierwszy z alfabetem i językiem kaszubskim. Kolejne punkty programu to: Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie, które wywarło na uczniach duże wrażenie i mieli okazję sami spróbować swoich umiejętności wyrabiania glinianych naczyń, pobyt w Kartuzach – mieście leżącym nad czterema jeziorami: Karczemnym, Klasztornym Dużym , Klasztornym Małym i Mielenko, a tam wizyta w Centrum Informacji Turystycznej, gdzie obejrzeliśmy ciekawy film dotyczący historii i współczesnych wydarzeń miasta, zakupiliśmy pamiątki, złożyliśmy wizytę w Kartuskim Centrum Kultury, zwiedziliśmy klasztor – Kolegiatę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera z niezapomnianymi opowieściami pana przewodnika o życiu codziennym na kaszubskiej wsi, o historii Kartuz i zakonu Kartuzów, zapoznaliśmy się z wystawą kaszubskiego rękodzieła artystycznego. Wiele niezapomnianych wrażeń dostarczyła uczniom lekcja w języku kaszubskim, w której uczestniczyli na terenie najstarszego skansenu w Polsce w Wdzydzach Kiszewskich – w Kaszubskim Parku Etnograficznym, w którym zgromadzono ponad 50 obiektów architektury ludowej z obszaru całych Kaszub i Kociewia. Bogaty program dwóch dni wymagał odpoczynku, na który zatrzymaliśmy się w Gospodarstwie Agroturystycznym „U Chłopa” w Chmielnie, tam zjedliśmy obiadokolację i śniadanie, młodzież integrowała się na dyskotece, wspólnej grze w bilard i innych wspólnych zabawach, aż nadeszła pora na nocleg w przytulnych pokojach.
Jesteśmy dumni z naszych uczniów za zainteresowanie tematyką wycieczki, za przyjazną atmosferę, życzliwe wzajemne relacje i kulturalne zachowanie.
Dziękujemy Centrum Turystycznemu TOM-WOJ za wzorową organizację naszego wyjazdu, naszej Pani pilot – Teresie Aszyjczyk-Chilińskiej za wszystkie atrakcje i opiekę, Panu kierowcy – Rafałowi Birecie za cierpliwość i bezpieczną drogę.
Uczniami opiekowali się wychowawcy: Pani Małgorzata Worach, Pani Renata Bielaniuk, Pan Daniel Jarmarkiewicz i Pani Lucyna Rączkiewicz.

Tekst: Lucyna Rączkiewicz