WIECZORNICA
Dodane przez jkonopacka dnia Listopad 14 2018 14:13:44
9 listopada w godzinach popołudniowych odbyła się uroczysta Wieczornica z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, na której niezmiernie miło było nam gościć: Pana Stefana Szemlija – historyka, radnego Rady Miejskiej, Panią Barbarę Naskręt- prezesa Oddziału ZNP w Choszcznie, Pana Mariusza Bazana – Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Suliszewie wraz z grupą uczniów pod opieką nauczycielek- pani Kingi Dudziak
i pani Beaty Garbicz, panią Irenę Świtacz – bibliotekarkę Biblioteki Publicznej w Kołkach, panią Marię Kowal – bibliotekarkę Biblioteki Publicznej w Suliszewie, pana Jerzego Garbicza- sołtysa wsi Suliszewo, Telewizję E-cho, oraz licznie przybyłych Rodziców i Społeczność lokalną.

Nasi uczniowie poprzez montaż słowno – muzyczny opowiedzieli historię Polski w dążeniu do niepodległości. Opowieści historyczne przeplatały się z piękną recytacją wierszy polskich poetów i wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. Całość wzbogacała prezentacja multimedialna przywołująca sylwetki postaci historycznych
i niektóre wydarzenia. Wymownym punktem programu był układ taneczny w wykonaniu dziewcząt z kółka tanecznego z białymi i czerwonymi szarfami.
Scenariusz Wieczornicy opracowała pani Lucyna Rączkiewicz,
a jego realizacja dokonała się dzięki współpracy z panią Renatą Bielaniuk, która zajęła się przygotowaniem Śpiewników
z jedenastoma pieśniami. Pan Paweł Lemiesiewicz przygotował uczniów wokalnie. Pani Krystyna Kozanecka wyreżyserowała taniec. Ksiądz Marek Kokoszyński zajął się nagłośnieniem i oprawą multimedialną.
Była to długa, ale ciekawa i wyjątkowa lekcja historii kształtująca postawę obywatelską i patriotyczną,
a przede wszystkim łącząca kilka pokoleń społeczności lokalnej.


Wieczornica stała się też okazją do podsumowania wszystkich działań, jakie nasza szkoła spełniła dla uczczenia 100 rocznicy niepodległości uczestnicząc w Programie „NIEPODLEGŁA”. Zgromadzeni mogli zapoznać się z nimi poprzez foto-relację. Nastąpiło też wręczenie nagród książkowych i pamiątkowych medali dla uczniów, którzy zajęli czołowe miejsca w konkursach przeprowadzonych w ramach Projektu.
W Konkursie historycznym o życiu i działalności Józefa Piłsudskiego w rywalizacji międzyklasowej klas VI-VIII zwyciężyła klasa VII , którą reprezentowali: Michał Malisz, Klaudia Łuczyńska
i Jakub Łyczkowski
. W konkursie plastycznym- „Plakat na 100-lecie niepodległości” brały udział klasy IV-VIII. Zwyciężyła klasa IV,
a autorkami plakatu były: Hania Dziemian i Sandra Glińska.

Swoje wiersze zaprezentowały zwyciężczynie Rodzinnego Konkursu Poetyckiego „Moja Ojczyzna”: Nikola Szczepańska
z kl.VIII, Ania Szymulewicz z klasy VI i Natalia Nykiel z klasy VI, które napisały wiersze wspólnie ze swoimi mamami. Swoją patriotyczną twórczością podzieliła się
z publicznością również Pani Justyna Krawczyk – mama Nikoli.

W grze terenowej „Śladami Niepodległości” wyróżnili się następujący uczniowie: Sandra Glińska i Julia Gilewska (kl.IV), Maciej Mintus, Miłosz Gromadzki (kl. V), Dagmara Biniecka, Piotr Kraszewski (kl. VI), Oliwia Flis, Amelia Gajda (kl.VII), Oliwia Nykiel, Gabriela Nowalińska (kl.VIII).
Natomiast w „Biegu dla Niepodległej” najszybsi okazali się: Maja Baranowska, Gracjan Rackiewicz, Wiktor Sokołowski, Tymoteusz Mąderek, Emilia Grucel, Ela Nikorowicz, Szymon Leśniański, Jan Majcher, Oktawian Rackiewicz, Maciej Mintus, Miłosz Gromadzki, Emilia Szczublewska, Wiktoria Szott, Martyna Urwentowicz, Magdalena Majcher, Dagmara Biniecka, Natalia Studzińska, Oskar Fiedorowicz, Konrad Nowakowski, Wojciech Więckowski, Kornel Majcher, Oliwia Flis, Roksana Staniewska, Kuba Gilewski, Kordian Gwiazdowski. Wymienieni uczniowie otrzymali okolicznościowe medale.
Nagrody wręczyła uczniom Pani Dyrektor Alina Szymańska, po czym zaprosiła wszystkich zebranych do częstowania się mufinkami w białych i czerwonych barwach przygotowanymi przez rodziców, uczniów
i nauczycieli klas 0-III , oraz do częstowania się pięknie zapakowanymi piernikami, również w białych
i czerwonych kolorach, które podarowali Uczniowie Ośrodka Szkolno- Wychowawczego. Bardzo dziękujemy naszym sąsiadom za ten miły gest i tym samym wspólne włączenie się w obchody Święta Niepodległości.
Ostatnim punktem było zwiedzenie wystawy pamiątek związanych z odzyskaniem niepodległości
i budową państwowości polskiej zgromadzonych dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli, rodziców
i społeczności lokalnej.

Dziękujemy wszystkim za udział w Wieczornicy i za każde, nawet najdrobniejsze działanie wzbogacające realizację Projektu, by wspólnie radować się 100 Rocznicą Niepodległości naszej Ojczyzny. Dziękujemy Telewizji E-cho w Choszcznie za utrwalenie tego doniosłego wydarzenia.

Zdjęcia zobaczycie tutaj

Tekst: Lucyna Rączkiewicz