PODĄŻAMY DROGĄ KU NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI –WYCIECZKA DO POZNANIA.
Dodane przez jkonopacka dnia Październik 26 2018 00:00:00
Zaplanowana na 24 października 2018 r. wycieczka już za nami. Wzięło w niej udział osiemdziesięcioro uczniów z klas III – VIII. Celem wycieczki było przybliżenie wydarzeń historycznych, postaci oraz polskich osiągnięć z okresu II Rzeczypospolitej. Wizyta w poznańskich muzeach znacznie poszerzyła wiedzę historyczną naszych uczniów.

Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Powstania Wielkopolskiego znajdujące się na Starym Rynku, gdzie w okresie zaborów stacjonowały wojska koronne, a poznaniacy byli świadkami odprawy wart wojska zaborcy. W listopadzie 1918 roku znalazła tu siedzibę formacja Powstania Wielkopolskiego, a więc zawitała polskość. Stała wystawa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 2018 -2019 ukazuje wielkopolską drogę do niepodległości. Przewodnicy oprowadzili nasze grupy po dwóch poziomach , gdzie zebrane zostały eksponaty, a wokół nich zagadnienia dotyczące historii Polski i Wielkopolan z lat 1793 – 1939. Ciekawe opowieści o wkładzie Wielkopolan w budowę odradzającego się państwa polskiego uzupełniło oryginalne wyposażenie wojskowe i przedmioty związane z życiem codziennym. Oprócz prezentowanych eksponatów zauważyć można było liczne grafiki, plansze i teksty. Całość dopełniały multimedia, film oraz elementy o charakterze edukacyjnym – m.in. repliki powstańczych mundurów i karabinów, które uczniowie mogli przymierzać, wziąć do rąk i dokładnie obejrzeć.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Narodowe. W tym okazałym gmachu mieści się jedna z największych kolekcji malarstwa polskiego i europejskiego od średniowiecza do XX wieku. Nasi uczniowie uczestniczyli w Spacerach tematycznych 1918 – 2018 Wolność kocham i rozumiem w dwóch kręgach tematycznych: „Kamuflaże wolności” i „Obrazy z historią w tle”. Pierwszy temat opowiadał o dążeniach niepodległościowych zaszyfrowanych w dziełach XIX-wiecznych twórców podejmujących tematy mitologiczne, biblijne i symboliczne. Drugi – opowiadał historię Polski obrazami m.in.: Zjawa Barbary Radziwiłłówny Wojciecha Gersona, Elekcja Stanisława Augusta Canaletta, czy szkic do obrazu Stańczyk Jana Matejki. Na podstawie wiedzy z historii, a także w oparciu o wnikliwą analizę dzieł, uczniowie próbowali odczytać niezwykłe obrazy burzliwej historii naszej Ojczyzny.

Następnie przemieściliśmy się do Muzeum Uzbrojenia w Parku Cytadela , które usytuowane jest w schronie dawnego Laboratorium Wojennego powstałego w roku 1872, gdzie wytwarzano proch i przeznaczone było na magazyn amunicji. Obecnie prezentowane są tam różne typy uzbrojenia rosyjskiego i niemieckiego oraz broni strzeleckiej do amunicji artyleryjskiej. Część ekspozycji poświęcona jest zdobyciu Poznania przez Armię Czerwoną i udziałowi w walkach o miasto mieszkańców Poznania. Mieści się tam bogaty zbiór eksponatów, świadectw wojennych czasów – przedstawiono m.in. cztery sylwetki mundurowe polskich formacji wojskowych. Na wzgórzu natomiast nasi uczniowie mogli zobaczyć skansen kilkunastu egzemplarzy pojazdów wojskowych, wyrzutnię rakietową, samoloty i śmigłowce, działa oraz różnych typów moździerze z II wojny światowej.
W międzyczasie zdążyliśmy obejrzeć poznańskie koziołki i wysłuchać południowego hejnału.

Mimo, że aura już jesienna towarzyszyły nam ciepłe promienie słońca na błękitnym niebie. Nasi uczniowie wykazywali duże zainteresowanie tematyką całej wycieczki. Jesteśmy dumni, że w tak pięknym okresie obchodów 100 rocznicy niepodległości Polski mogli wzmocnić poczucie patriotyzmu i obywatelskiej postawy.

Tekst: Lucyna Rączkiewicz