OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
Dodane przez jkonopacka dnia Wrzesień 25 2018 02:00:00
Szkoła Podstawowa nr 1 w Suliszewie im. Jana Brzechwy włącza się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości!

Nasi uczniowie podejmą się wielu atrakcyjnych działań. Zaangażowali się wraz ze swoimi rodzicami w zbiórkę pamiątek związanych z odzyskaniem niepodległości i budową wolnego państwa. Trwa gromadzenie i opisywanie tych przedmiotów, pochodzących głównie ze zbiorów prywatnych, będących pamiątkami rodzinnymi. Wystawa będzie udostępniona od 5 listopada w sali nr 14. Dla pogłębienia wiedzy na temat wydarzeń i postaci historycznych wybierzemy się na patriotyczną wycieczkę do Poznania. W Muzeum Powstania Wielkopolskiego zapoznamy się poprzez przygotowane tam wystawy i filmy z przebiegiem walk niepodległościowych podczas zaborów i w okresie II Rzeczypospolitej, przybliżymy sobie postać Ignacego Paderewskiego. W Muzeum Narodowym uczniowie będą mogli zobaczyć znaki wojskowe, mundury, fotografie, druki okolicznościowe i inne przedmioty o charakterze pamiątek. Będziemy też w Parku Cytadeli Poznańskiej, by obejrzeć zgromadzony tam sprzęt wojskowy. Na skraju Starego Miasta spojrzymy w okno Hotelu Bazar, z którego przemawiał w grudniu 1918 roku Ignacy Jan Paderewski.
Zaplanowaliśmy też szereg atrakcji na terenie szkoły. Żegnając lato zorganizowaliśmy „Bieg dla Niepodległej”, oraz grę terenową, w której uczniowie mieli wykazać się wiedzą historyczną i współczesną na temat Polski i Polaków. Udzielenie poprawnych odpowiedzi na 40 pytań było kluczem do pokonania całej trasy. Naszym uczniom i ich rodzicom dedykujemy konkurs poetycki „Moja Ojczyzna”. Efekty ich twórczych zmagań zgromadzimy w port folio na pamiątkę uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Każda z klas IV-VIII przygotuje plakat okolicznościowy. Planujemy przeprowadzenie sondy wśród uczniów: „Czym dla Ciebie jest patriotyzm?” Uczniowie klasy ósmej spotkają się z przedszkolakami i uczniami klas I-III, by przedstawić prezentację „Ojcowie Niepodległości” i wspólnie wykonać kotyliony. Nasi najmłodsi będą też często odwiedzać bibliotekę, gdzie na spotkaniach czytelniczych posłuchają legend nawiązujących do historii Polski. Po wysłuchaniu wykażą się zdolnościami plastycznymi w namalowaniu ilustracji do wysłuchanej legendy. To jeszcze nie koniec atrakcji! Na uczniów klas VI-VIII czeka konkurs historyczny o działalności i życiu Józefa Piłsudskiego, i spotkanie z lokalnym historykiem- przedstawicielem Rady Gminy i Miasta Choszczno. Projekt zakończymy 8 listopada Wieczornicą. Nasi uczniowie zaprezentują montaż słowno – muzyczny w hołdzie dla Ojczyzny. Mamy nadzieję, że zaszczycą nas swoją obecnością rodzice, przedstawiciele władz lokalnych i inni zaproszeni na tę okoliczność goście. Wspólnie będziemy śpiewać niepodległościowe piosenki z przygotowanych na tę uroczystość śpiewników i częstować się białymi i czerwonymi mufinkami, które od rana będą wypiekać rodzice, uczniowie i nauczyciele klas I-III. Zapraszamy do udziału!

Tekst: Lucyna Rączkiewicz