[ Strona Główna Artykuły Pliki do pobrania GaleriaWrzesień 16 2019 08:22:10 ]
{ Nawigacja }
Strona Główna
Artykuły
Dyrektor
Grono Pedagogiczne
Historia szkoły
Patron szkoły
Hymn Szkoły
Samorząd uczniowski
Pliki do pobrania
Galeria
Regulamin monitoringu
Procedury nt.palenia paierosów
Dzisiejsze wydarzenia
Dla uczniów
zadania
_ _
{ Kalendarz }
Wrzesie 2019
Nd Pn Wt r Cz Pt Sb
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
_ _
{ Facebook SP1 }
_ _
{ PASOWANIE NA UCZNIA }
| Jedną z pierwszych chwil w życiu każdego ucznia, na którą czeka z wielkim niepokojem jest rozpoczęcie nauki w klasie pierwszej. Uroczystość ślubowania jest tego najlepszym przykładem. W piątek 26 października 2018 r. odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści w obecności Dyrektora Szkoły, p. Aliny Szymańskiej, zaproszonych gości, starszych kolegów i koleżanek, wychowawcy p. Małgorzaty Serediak i rodziców, zostali oficjalnie włączeni do społeczności uczniowskiej naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęła się poddaniu pierwszoklasistów próbom recytacji, zagadkom oraz sprawdzeniu ich muzycznych umiejętności, które zostały przeprowadzone przez Pana Kleksa (Wiktoria Szott). Dzieci swoim zachowaniem i zaprezentowanym programem artystycznym udowodniły, że są gotowe do przyjęcia w poczet uczniów szkoły. W trakcie składania ślubowania wszyscy pierwszoklasiści obiecali być dobrymi uczniami i wspaniałymi kolegami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po uroczystej przysiędze zostali pasowani na ucznia „czarodziejskim” ołówkiem przez Panią Dyrektor, co oznacza przyjęcie ich do społeczności szkolnej. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom. A i uczniowie klasy III razem z wychowawcą p. Agnieszką Urwentowicz, obdarowali pierwszoklasistów upominkami.
W czasie uroczystości panowała podniosła atmosfera. Zdenerwowanie uczniów udzieliło się również ich rodzicom. Wzruszeni wspierali swoje pociechy w tak ważnym dla nich dniu. Po skończonej akademii nasi bohaterowie zostali poddani sesji zdjęciowej, potem wraz z rodzinami udali się na słodki poczęstunek, zorganizowany przez rodziców. Jesteśmy przekonani, że ten szczególny dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci. Wszystkim uczniom klasy pierwszej życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie. Za pomoc i współpracę dziękujemy: rodzicom, p. Renacie Górazda, p. Agnieszce Urwentowicz oraz uczennicom i uczniom: Natalii Studzińskiej, Martynie Urwentowicz, Wiktorii Szott, Natanowi Góźdź, Wiktorii Gurazda i Klaudii Łuczyńskiej.

Zdjęcia z uroczystości zobaczycie tutaj

Tekst: Małgorzata Serediak

|
_ _
{ UWAGA RODZICE!!! }
| Dyrektor Szkoły zwraca się z prośbą do rodziców o wzmożoną czujność dotyczącą gry „MOMO Challenge”, która ostatnimi czasy zaistniała w mediach społecznościowych. Gra polega na zaakceptowaniu zaproszenia od strasznie wyglądającej lalki, którą nazywa się MOMO. Jeśli Wasze dziecko doda do swoich kontaktów w telefonie/tablecie/komputerze „MOMO Challenge”, zacznie otrzymywać od strasznie wyglądającej lalki MOMO instrukcje oraz groźby. Ofiara – gracz - będzie musiała w związku z tym wykonywać określone zadania, które mogą być tragiczne w skutkach i prowadzić do samookaleczenia, a nawet do samobójstwa. Więcej można przeczytać np. TUTAJ |
_ _
{ PODĄŻAMY DROGĄ KU NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI –WYCIECZKA DO POZNANIA. }
| Zaplanowana na 24 października 2018 r. wycieczka już za nami. Wzięło w niej udział osiemdziesięcioro uczniów z klas III – VIII. Celem wycieczki było przybliżenie wydarzeń historycznych, postaci oraz polskich osiągnięć z okresu II Rzeczypospolitej. Wizyta w poznańskich muzeach znacznie poszerzyła wiedzę historyczną naszych uczniów.

Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Powstania Wielkopolskiego znajdujące się na Starym Rynku, gdzie w okresie zaborów stacjonowały wojska koronne, a poznaniacy byli świadkami odprawy wart wojska zaborcy. W listopadzie 1918 roku znalazła tu siedzibę formacja Powstania Wielkopolskiego, a więc zawitała polskość. Stała wystawa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 2018 -2019 ukazuje wielkopolską drogę do niepodległości. Przewodnicy oprowadzili nasze grupy po dwóch poziomach , gdzie zebrane zostały eksponaty, a wokół nich zagadnienia dotyczące historii Polski i Wielkopolan z lat 1793 – 1939. Ciekawe opowieści o wkładzie Wielkopolan w budowę odradzającego się państwa polskiego uzupełniło oryginalne wyposażenie wojskowe i przedmioty związane z życiem codziennym. Oprócz prezentowanych eksponatów zauważyć można było liczne grafiki, plansze i teksty. Całość dopełniały multimedia, film oraz elementy o charakterze edukacyjnym – m.in. repliki powstańczych mundurów i karabinów, które uczniowie mogli przymierzać, wziąć do rąk i dokładnie obejrzeć.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Narodowe. W tym okazałym gmachu mieści się jedna z największych kolekcji malarstwa polskiego i europejskiego od średniowiecza do XX wieku. Nasi uczniowie uczestniczyli w Spacerach tematycznych 1918 – 2018 Wolność kocham i rozumiem w dwóch kręgach tematycznych: „Kamuflaże wolności” i „Obrazy z historią w tle”. Pierwszy temat opowiadał o dążeniach niepodległościowych zaszyfrowanych w dziełach XIX-wiecznych twórców podejmujących tematy mitologiczne, biblijne i symboliczne. Drugi – opowiadał historię Polski obrazami m.in.: Zjawa Barbary Radziwiłłówny Wojciecha Gersona, Elekcja Stanisława Augusta Canaletta, czy szkic do obrazu Stańczyk Jana Matejki. Na podstawie wiedzy z historii, a także w oparciu o wnikliwą analizę dzieł, uczniowie próbowali odczytać niezwykłe obrazy burzliwej historii naszej Ojczyzny.

Następnie przemieściliśmy się do Muzeum Uzbrojenia w Parku Cytadela , które usytuowane jest w schronie dawnego Laboratorium Wojennego powstałego w roku 1872, gdzie wytwarzano proch i przeznaczone było na magazyn amunicji. Obecnie prezentowane są tam różne typy uzbrojenia rosyjskiego i niemieckiego oraz broni strzeleckiej do amunicji artyleryjskiej. Część ekspozycji poświęcona jest zdobyciu Poznania przez Armię Czerwoną i udziałowi w walkach o miasto mieszkańców Poznania. Mieści się tam bogaty zbiór eksponatów, świadectw wojennych czasów – przedstawiono m.in. cztery sylwetki mundurowe polskich formacji wojskowych. Na wzgórzu natomiast nasi uczniowie mogli zobaczyć skansen kilkunastu egzemplarzy pojazdów wojskowych, wyrzutnię rakietową, samoloty i śmigłowce, działa oraz różnych typów moździerze z II wojny światowej.
W międzyczasie zdążyliśmy obejrzeć poznańskie koziołki i wysłuchać południowego hejnału.

Mimo, że aura już jesienna towarzyszyły nam ciepłe promienie słońca na błękitnym niebie. Nasi uczniowie wykazywali duże zainteresowanie tematyką całej wycieczki. Jesteśmy dumni, że w tak pięknym okresie obchodów 100 rocznicy niepodległości Polski mogli wzmocnić poczucie patriotyzmu i obywatelskiej postawy.

Tekst: Lucyna Rączkiewicz|
_ _
{ RATUJEMY ŻYCIE... }
| 24 października 2018 r. nasze przedszkolaki miały bardzo miłych gości: odwiedzili ich policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie. Pokazali oni dzieciom z Punktu Przedszkolnego i Oddziału Przedszkolnego jak zachowywać się w przypadku zasłabnięcia osoby dorosłej oraz jak wygląda pierwsza pomoc przedmedyczna. Dzieci były bardzo zainteresowane i z przyjemnością wykonywały polecenia policjantów. Dziękujemy za odwiedziny i cenne wskazówki.

Zdjęcia zobaczycie tutaj

Tekst: Agnieszka Grejć
|
_ _
{ SPOTKANIE Z HISTORYKIEM }
| 22 października 2018 roku uczniowie klas VI –VIII naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z historykiem i członkiem Rady Gminy i Miasta Choszczno, panem Stefanem Szemlijem.

Gość opowiedział o drodze Polski do niepodległości, przybliżył również w ciekawy sposób sylwetki osób, które miały swój wkład w odrodzenie państwa polskiego. Omówił życie i działalność Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Ignacego Daszyńskieg.

Tekst: Adrianna Dokurno

|
_ _
{ RODZINNE CZYTANIE }
| |
_ _
{ SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY „JÓZEF PIŁSUDSKI – MĄŻ STANU, PATRIOTA, POLITYK” }
| 22 października 2018 roku w naszej szkole odbył się szkolny konkurs historyczny. Tematyką konkursu było życie i działalność Józefa Piłsudskiego. Konkurs składał się z dwóch etapów – pisemnego i ustnego. W pierwszym etapie wzięli udział uczniowie klas VI – VIII. Odpowiadali na pytania zawarte w teście wiedzy. Natomiast do drugiego etapu zakwalifikowało się po troje uczniów z każdej klasy. Decydowała liczba punktów z testu. Osoby te tworzyły drużynę reprezentującą swoją klasę w drugim etapie konkursu.

Do etapu drugiego zakwalifikowały się następujące osoby:

klasa VI: Ania Szymulewicz, Natalia Nykiel, Martyna Gilewska
klasa VII: Michał Malisz, Kuba Łyczkowski, Klaudia Łuczyńska
klasa VIII: Gabrysia Nowalińska, Wiktoria Gurazda, Oliwia Nykiel

Najwięcej punktów zebrała drużyna klasy VII a tym samym zwyciężyła. Gratulacje!

Tekst: Adrianna Dokurno|
_ _
{ EUROPEJSKI DZIEŃ PRZYWRACANIA CZYNNOŚCI SERCA }
| 16 października 2018 r. nauczyciele, przedszkolaki i uczniowie klas I - III naszej szkoły włączyli się do wspólnego ustanowienia rekordu w resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Pomysłodawcą akcji jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka, która postanowiła pokazać efekty programu „Ratujemy. Uczymy Ratować.” Bicie rekordu polegało na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na jak największej ilości fantomów, a co za tym idzie przez jak największą ilość uczniów. Całe wydarzenie trwało zaledwie pół godziny i rozpoczęło się dokładnie o godzinie 12.00. Akcję rozpoczęła p. dyrektor Alina Szymańska głośnym okrzykiem START!!! Każdy uczeń przystąpił do resuscytacji i wykonał na przygotowanym fantomie 30 ucisków oraz dwa oddechy ratownicze. Wszyscy byliśmy dumni z przeprowadzonej akcji. Gratulujemy sobie i innym dzieciom, które przyczyniły się do pobicia rekordu, a co za tym idzie pokazały, że potrafią ratować ludzkie życie. Pamiętaliśmy, że podjęcie akcji ratowniczej jest zawsze lepsze niż nie udzielenie pomocy. Dzień 16 października to “Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”. Pokazujemy, że wszystkie polskie dzieci już w szkole podstawowej i przedszkolu uczą się podstawowych czynności ratujących życie. Odpowiedzialnymi za prawidłowy przebieg akcji były: Małgorzata Serediak i Agnieszka Urwentowicz.

Zdjęcia zobaczycie tutaj
|
_ _
{ WARSZTATY „SPOTKANIE Z HISTORIĄ” }
| 17 października 2018 roku odbyła się u nas nietypowa lekcja historii pt. „Spotkanie z historią”. Została ona przygotowana i przeprowadzona przez uczennice klasy VIII dla młodszych uczniów naszej szkoły. W lekcji wzięły udział przedszkolaki oraz uczniowie klas I – III.

Lekcja rozpoczęła się przedstawieniem tła historycznego utraty przez Polskę niepodległości. Następnie przy pomocy prezentacji „Ojcowie niepodległości” przedstawiono postacie, które przyczyniły się do tego, że 11 listopada 1918 roku państwo polskie znów pojawiło się na mapach Europy po 123 latach niewoli. W prezentacji uczennice przedstawiły zarys postaci Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego oraz Wojciecha Korfantego.

W drugiej części spotkania starsze koleżanki pokazały jak zrobić kotyliony. Pod ich bacznym okiem odbyły się warsztaty robienia kotylionów. W czasie warsztatów maluchy i trochę starsi odpowiadali na pytanie „Czym dla mnie jest patriotyzm?”

W ten dzień została również przeprowadzona sonda na temat „Czym dla mnie jest patriotyzm?” Przy tej okazji uczniowie nagrali krótki filmik, w którym społeczność szkolna SP Nr 1 w Suliszewie odpowiadała czym jest dla niej patriotyzm. Filmik zostanie przedstawiony na wieczornicy.

Zdjęcia zobaczycie tutaj

Tekst: Adrianna Dokurno

|
_ _
{ DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ }
| 12 października 2018 r. uczniowie klasy V wraz z wychowawcą, p. Danielem Jarmarkiewiczem, przygotowali apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie podziękowali swoim nauczycielom oraz wszystkim pracownikom naszej szkoły za trud włożony w ich wychowanie, za przekazywaną wiedzę, wyrozumiałość, cierpliwość, uśmiech i serce. Była też z serca zaśpiewana piosenka, pokaz "nauczycielskiej" mody, laurki, kwiaty i pyszny tort :) Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzenia dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły złożyła również p. Dyrektor - Alina Szymańska. Dziękujemy!

Szanowni Rodzice!
Dyrektor, nauczyciele oraz pracownicy obsługi i administracji serdecznie dziękują Wam za piękne kwiaty i pełne szczerości życzenia od Waszych dzieci. Każdego dnia uczymy się od siebie nawzajem szacunku i zaufania. Wymagamy od siebie zrozumienia i zachowywania wspólnie ustalonych zasad, poznajemy świat i uczymy się doceniać i szanować ludzi, którzy są wokół nas. Dziękujemy Wam kochani za zaufanie, wyrozumiałość, każdą uwagę i dobrą radę i ogromny uśmiech, który zawsze odwzajemniacie.Zdjęcia zobaczycie tutaj, tutaj i tutaj

Tekst: Joanna Konopacka
|
_ _
{ EDUKACJA TEATRALNA }
| 15 października uczniowie klas IV-VIII obejrzeli dwie sztuki teatralne w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu – „Anię z Zielonego Wzgórza” i „Pana Tadeusza”. Pierwsza ukazywała blaski i cienie życia głównej bohaterki, czyli Ani. Jej szczerość i wrażliwość, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, jej relacje z rówieśnikami były bliskie problemom i zachowaniom, jakich i współcześnie młody człowiek doświadcza. Uczniowie mogli więc skonfrontować z bohaterką swoje przeżycia i wyciągnąć pouczające wnioski.

Starsi uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli 12 ksiąg „Pana Tadeusza” w obrazach ujmujących główne wątki tego narodowego dzieła. Przemyślane kreacje aktorskie, barwna scenografia, muzyka przeniosły młodego widza w realia życia i obyczajów szlachty w schyłkowym okresie Rzeczypospolitej szlacheckiej.Warto podkreślić, iż adaptacja teatralna jest dla uczniów interesującym dopełnieniem poznania dzieła literackiego i kształtuje jego wrażliwość estetyczną.

Tekst: Lucyna Rączkiewicz
|
_ _
Strona 4 z 68 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
{ Kontakt }
Szkola Podstawowa Nr 1
im.Jana Brzechwy
w Suliszewie
ul.Zwycięstwa 26
73-222 Suliszewo
tel/fax 0957656411
e-mail: spsuliszewo@post.pl
_ _
{ Losowa Fotka }


Moja wymarzona podr - wrczenie nagrd
_ _
{ Dokumenty }
Statut
Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania
Program Wychowawczo-Profilaktyczny
Regulamin Samorządu Uczniowskiego
Regulamin świetlicy
Regulamin szkoły
Regulamin wycieczek szkolnych
Regulamin dojazdów
Organizacja oddziałów przedszkolnych
Doradztwo zawodowe
Regulamin biblioteki szkolnej
Zasady funkcjonowania e-dziennika
Zasady korzystania z telefonów
_ _